Αρχική Άρθρα/Στήλες Ποδοσφαιρικά Πρωταθλήτρια Κόσμου η Ισπανία!

Πρωταθλήτρια Κόσμου η Ισπανία!

E-mail Εκτύπωση PDF
Η Ισπανία είναι Παγκόσμια Πρωταθλήτρια!! Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Ολλανδίας με 1-0, χάρις σε γκολ του Αντρές Ινιέστα στο 116΄ της παράτασης και αναδείχθηκαν πρωταθλητές κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία τους!!

Οι Ισπανοί κατάφεραν να φτάσουν στην κορυφή του πλανήτη στον πρώτο τελικό της ιστορία τους και έγιναν έτσι η δεύτερη ομάδα μετά την Γερμανία (1972 και 1974) που κατακτά το Μουντιάλ, αφού έχει κατακτήσει το EURO δύο χρόνια νωρίτερα!

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να κοιτάζουν πρωτίστως να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν και εν συνεχεία να βγουν μπροστά για να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 5ο λεπτό. Σε φάουλ του Τσάβι από τα δεξιά, ο Σέρχιο Ράμος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, με τον Στεκέλενμπουργκ όμως να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ!

Στο 11ο λεπτό και πάλι οι Ισπανοί στο προσκήνιο με τον Ράμος, ο οποίος γύρισε από τα δεξιά, ο Χάιτινχα βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και παραλίγο να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά αυτή πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Στεκέλενμπουργκ.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Άγγλο διαιτητή, Χάουαρντ Γουέμπ, να δείχνει συνολικά πέντε κίτρινες κάρτες. Μοναδικό άξιο αναφοράς, ήταν το σουτ του Ρόμπεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κασίγιας να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι «οράνιε» μπήκαν πιο δυνατά, αφήνοντας την κακή εικόνα του πρώτου μέρους στα αποδυτήρια. Οι πρωταγωνιστές με τους οποίους έκλεισε το πρώτο μέρος, Κασίγιας και Ρόμπεν, ήταν αυτοί που συμμετείχαν και στην πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης. Στο έκτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο μεσοεπιθετικός της Μπάγερν Μονάχου σούταρε, με τον αρχηγό των «φούριας ρόχας» να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Στο 62ο λεπτό χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Ολλανδούς και ίσως της αναμέτρησης. Ο Σνάιντερ έβγαλε με πολύ ωραία πάσα τον Ρόμπεν σε θέση τετ-α-τετ, με τον «δαιμονιώδη»μεσοεπιθετικό να πλασάρει και τον Κασίγιας να αποκρούσει με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 70΄ ήταν η σειρά των Ισπανών να απειλήσουν. Ο Νάβας έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Χάιτινχα και έφτασε στον Βίγια, που πλάσαρε από πολύ κοντά, αλλά ο Χάιτινχα διόρθωσε το λάθος του και έδιωξε με προβολή σε κόρνερ, σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Επτά λεπτά αργότερα, ύστερα από κόρνερ του Τσάβι από τα αριστερά, ο Ράμος πήδηξε μόνος ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας των Ολλανδών, με την κεφαλιά του να περνάει όμως ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι απέκτησε μια «άγρια» ομορφιά με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 82ο λεπτό, ο Ρόμπεν βρέθηκε και πάλι σε θέση τετ-α-τετ, καθυστέρησε πολύ όμως και ανακόπηκε από τον Κασίγιας.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ημίωρη παράταση.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στον έξτρα χρόνο, με τις δύο ομάδες να βγαίνουν μπροστά, να δημιουργούν φάσεις, αλλά να μην μπορούν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 93΄, οι «φούριας ρόχας» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ινιέστα έβγάζει τετ-α-τετ τον Φάμπρεγκας με τον Στεκέλενμπουργκ να του λέει «όχι» και να σώζει σωτήρια, κρατώντας το μηδέν.

Στο 101΄, ο Χέσους Νάβας ελίχθηκε από πλάγια θέση, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Φαν Μπρόνκχορστ και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ολλανδού γκολκίπερ.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι εξαντλημένοι και να τα δίνουν όλα πλέον στο δεύτερο μέρος, προκειμένου να «γλιτώσουν» την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικές, αφού είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και αρκέστηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα και ανούσιο «passing game». Μοναδικό που χρίζει αναφοράς είναι η δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Χάιτινχα στο 109΄ για τράβηγμα στον Ινιέστα.

Ο παίκτης που «κέρδισε» την αποβολή του στόπερ των «οράνιε», έβαλε την υπογραφή του επτά λεπτά αργότερα, στέλνοντας την Ισπανία στην κορυφή του κόσμου! Ύστερα από λάθος του Ματάισεν, ο Φάμπρεγας πάσαρε στον Ινιέστα, που με διαγώνιο σουτ απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ «έγραψε» το 1-0, που ήταν και ο επίλογος του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου!!

Η Ισπανία λοιπόν μετά το Ευρωπαϊκό του 2008, κατακτά και το Μουντιάλ του 2010 που διεξήχθη στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, αποδεικνύοντας ότι διαθέτουν μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο, τόσο σε διεθνές, όσο και σε συλλογικό επίπεδο!

Οι «οράνιε» από την πλευρά τους έμειναν με την πικρία της συμμετοχής σε έναν ακόμα τελικό τον τρίτο συνολικά, έπειτα από αυτούς του 1974 και του 1978, όταν και έχασαν από τους διοργανωτές, Γερμανούς και Αργεντινούς, αντίστοιχα.

Το 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο έφτασε στο τέλος του και πλέον ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το 2014 και το Ρίο Ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας, στη χώρα της «σάμπα», όπου θα διεξαχθεί το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο!!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων :

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μάρβαϊκ) : Στεκέλνμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ (104′ Μπράαφχαϊντ), Φαν Μπόμελ, Ντε Γιονγκ (99′ Φαν ντερ Φάαρτ), Κάουτ (71′ Κάουτ), Φαν Πέρσι, Σνάιντερ, Ρόμπεν.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ντελ Μπόσκε) : Κασίγιας, Ράμος, Καπντεβίλα, Πουγιόλ, Πικέ, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο (87′ Φάμπρεγκας), Μπούσκετς, Ινιέστα, Πέδρο (60′ Χεσούς Νάβας), Βίγια (106′ Τόρες).

Διαιτητής : Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 12 Ιούλιος 2010 19:57 )

Μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη μπορούν να σχολιάσουν!