Ποιές Ευρωπαϊκές Χώρες είναι ΝΟΝ-EU (MH-Kοινoτικές)

Παίχτες για όλες τις θέσεις στο ελληνικό Football Manager 2014...
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Απαγορεύονται ρητά από κάθε μέλος:

1. Γραφή Greeklish και κεφαλαίων χαρακτήρων
2. Χρήση ξένης γλώσσας
3. Διαφημίσεις άλλων site χωρίς την απαραίτητη εξουσιοδότηση
4. Υβριστικό, θρησκευτικό και πολιτικό περιεχόμενο
5. Ανάρτηση μη εξουσιοδοτημένου υλικού στις λήψεις
6. To σπαμάρισμα και το τρολάρισμα θα τιμωρούνται αυστηρά

Ποιές Ευρωπαϊκές Χώρες είναι ΝΟΝ-EU (MH-Kοινoτικές)

Δημοσίευσηαπό charane την Σάβ Φεβ 08, 2014 10:19 pm

EU-Νationality δλδ Ευρωπαϊκό Διαβατήριο έχουν όλοι οι παίκτες από Κοινoτικές Χώρες, και όσοι παίκτες έχουν 2η Nationality(=2η Υπηκοότητα) από κάποια Κοινoτική Χώρα π.χ. συνήθως Italy(Αργεντίνοι,Βραζιλιάνοι), Spain(Αργεντίνοι,Βραζιλιάνοι), Portugal(Βραζιλιάνοι), France(Αφρικανοί).
ΕΠΙΣΗΣ :
charane έγραψε:Nations Treated As EU = Χώρες μεταχειριζόμενες "σαν Κοινoτικές"
---->Albania, Bosnia, Croatia, Russia, Turkey / Algeria, Morocco, Tunisia

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ :
Ποιές Ευρωπαϊκές Χώρες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κοινoτικές ?
Δλδ Ποιών Ευρωπαϊκών Χωρών οι παίκτες θεωρούνται ΜΗ-Κοινoτικοί(=NON-EU Nationality), και άρα αν τους πάρουμε θα πιάνουν θέση Ξένου(=Foreign) ?
Τελευταία επεξεργασία από charane και Κυρ Φεβ 09, 2014 9:11 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΕικόναΜοιράσου τη γνώση !

Θέματά μου στο Section "FM Μαθήματα Για Αρχάριους" : http://football-manager.gr/forums/viewforum.php?f=491 link
Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Favoured Personnel: Τα φιλαράκια στην Ομάδα μου CHARANEΚΔΟΤΑ στο fb

Re: ΠοιέςΕυρωπαϊκέςΧώρεςΔΕΝ ΕΧΟΥΝ EU-Nationality(MH-Kοινωτικ

Δημοσίευσηαπό elias την Σάβ Φεβ 08, 2014 11:32 pm

Από τις χώρες που βγάζει το φμ να ανήκουν στην Ευρώπη είδα να θεωρεί μη κοινοτικούς παίκτες από: Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία, Γεωργία, Ισραήλ, ΠΓΔΜ, Μαυροβούνιο, Σερβία, Ουκρανία.
Άβαταρ μέλους
elias
Manager Analyst

Re: Ποιές Ευρωπαϊκές Χώρες είναι ΝΟΝ-EU (MH-Kοινoτικές)

Δημοσίευσηαπό charane την Κυρ Φεβ 09, 2014 9:25 am

Ευχαριστώ φίλε μου elias για την ενημέρωση ! τελεια

Στα Αγγλικά δλδ είναι :
ΑRMENIA
AZERBAIJAN
BELARUS
GEORCIA
ISRAEL
FYROMΑCEDONIA
MONTENEGRO
SERBIA
UKRAINE

Σύνολο 9 Χώρες.

Θέματά μου στο Section "FM Μαθήματα Για Αρχάριους" : http://football-manager.gr/forums/viewforum.php?f=491 link
Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Δημοσίευσηαπό thrylos77 την Κυρ Φεβ 09, 2014 10:25 am

Αυτο φίλε Ανέστη εξαρτάτε από την εκάστοτε χώρα και τους κανονισμούς τους.
Στην Ισπανία παίζανε κοινοτικοί από κάποιες χώρες που ούτε που βρίσκονται ξέρω.
Εικόνα

Εικόνα

Ο Nasusiro Tokasoni είναι εδώ!!!!
Άβαταρ μέλους
thrylos77
Sir Manager of the Year Ody

Favoured Personnel: Ολοι!!!
Preferred Formation: 4-2-3-1

Δημοσίευσηαπό elias την Κυρ Φεβ 09, 2014 10:31 am

Α ναι; Αυτά που γράφω είναι για Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
elias
Manager Analyst

Δημοσίευσηαπό charane την Κυρ Φεβ 09, 2014 12:40 pm

Τώρα όμως πρέπει να ψάξω και ποιές επιπλέον Ευρωπαϊκές Χώρες δεν είναι Κοινοτικές.
Δλδ εκτός από αυτές που έχει στη Λίστα Χωρών το FM.

Αυτό το κάνω για 2 λόγους :
1) Διαχρονικά για να ξέρουμε-μάθουμε γενικά ΟΛΟΙ μας ----> από ποιές Ευρωπαϊκές Χώρες οι παίκτες που θα πάρουμε θεωρούνται Ξένοι=ΜΗ Κοινοτικοί, ΑΝΑΤΡΕΧΟΝΤΑΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ή ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ, ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ.
(Θα τις δώσω σε μορφή λίστας στο τέλος, με EDIT και στο 1ο ποστ).

2) Στους Φθηνούς Παίκτες θα δώσω συνοπτικά τους παίκτες με τον αύξοντα αριθμό τους(δλδ την πρώτη γραμμή με αριθμό-θέση-όνομα-ηλικία-ομάδα), προσθέτοντας στη γραμμή επιπλέον μόνο την τιμή + επισημαίνοντας ποιοί είναι ΜΗ-Κοινοτικοί δλδ πιάνουν θέση Ξένου(=Foreign).

Φυσικά ο 1ος λόγος είναι και ο σπουδαιότερος. Γι'αυτό και άνοιξα ξεχωριστό τόπικ, και δεν τις βάζω σε άλλο τόπικ με π.χ. κάποιο άλλο θέμα-επικεφαλίδα. τελεια
Τελευταία επεξεργασία από charane και Κυρ Φεβ 09, 2014 1:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Δημοσίευσηαπό elias την Κυρ Φεβ 09, 2014 12:57 pm

Δεν το πιάνω...Λέει ο Θρύλος ότι αν πας Ισπανία δεν θα θεωρεί κοινοτικές ακριβώς τις ίδιες χώρες, άρα τι να κάνεις;
Να πεις για Ισπανία αυτές....για Ιταλία αυτές και ....;
Άβαταρ μέλους
elias
Manager Analyst

Δημοσίευσηαπό charane την Κυρ Φεβ 09, 2014 1:24 pm

thrylos77 έγραψε:Αυτο φίλε Ανέστη εξαρτάτε από την εκάστοτε χώρα και τους κανονισμούς τους.
Στην Ισπανία παίζανε κοινοτικοί από κάποιες χώρες που ούτε που βρίσκονται ξέρω.

Ody αυτοί είχαν Διπλή Νationality δλδ π.χ. VENEZUELA + SPAIN, πράγμα που δεν φαίνεται αμέσως στο παιχνίδι δλδ στο προφίλ του παίκτη.
'Aπαξ και πάρει όμως Ισπανικό Διαβατήριο ο Bενεζου...έλας, μπορεί να παίξει σαν Κοινοτικός σε οπoιαδήποτε Κοινοτική Χώρα.
To ίδιο φυσικά ισχύει και αν ο Bενεζου...έλας πάρει π.χ. Ιταλικό ή Ολλανδικό ή Γαλλικό κλπ Διαβατήριο. Γενικά Διαβατήριο κάποιας Κοινοτικής Χώρας + κάποιας από αυτές που ανάφερα σε προηγούμενο ποστ ότι θεωρούνται "σαν Κοινοτικές".

Για να βλέπετε αμέσως αν ένας παίκτης έχει Διπλή Νationality, βρήκα ένα γ@μάτο Site ---> http://www.transfermarkt.co.uk
Δίνω 2 παραδείγματα με Bενεζου...έλους παίκτες με Ισπανικό o 1ος και Ουγγρικό ο 2ος Διαβατήριο (=> ΚΑΙ ΟΙ 2 ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΞΕΝΟΙ, ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΧΩΡΑ) :
link http://www.transfermarkt.co.uk/en/fernando-amorebieta/profil/spieler_35548.html?from=direktErgebnis
link http://www.transfermarkt.co.uk/en/miku/profil/spieler_58001.html?from=direktErgebnis

EDIT
Για να βρείτε στο transfermarket τον παίκτη για τον οποίο ενδιαφέρεστε για το αν έχει ή όχι 2η Nationality Κοινοτική, βάλτε στην αναζήτηση το επίθετό του π.χ Taylor.
Θα σας βγάλει αμέσως ένα μενού 5-6 παικτών με το ίδιο επίθετο. Αν είναι μεταξύ τους αυτός που ψάχνεται π.χ. Taylor,John έχει καλώς.

Αν δεν είναι, τότε σημαίνει ότι έχει πιό πολλούς Taylor. Οπότε πατήστε το συμβολάκι της αναζήτησης δίπλα στο επίθετο (δεξιά).
Θα σας βγάλει π.χ. 10 σελίδες από 10 παίκτες στην κάθε μία σελίδα. Για να τον βρείτε εύκολα βάλτε Age(=Ηλικία) για να "τακτοποιηθούν" στη σειρά με βάση την ηλικία (από τη μεγαλύτερη, προς τη μικρότερη). Οπότε ξέροντας την τωρινή ηλικία του παίκτη στην πραγματικότητα(με βάση την ημερομηνία γέννησής του), θα τον βρείτε πιό εύκολα.

Μπορείτε επίσης να δείτε και το Ιστορικό μεταγραφών ή δανεισμών του (+ημερομηνίες που έγιναν), αν πατήσετε Transfers πιό κάτω από την Αναζήτηση που έχει τη στήλη με Profile κλπ.

Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Επιστροφή στο Παίχτες 2014

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης