Football Manager 2014 Ελληνικό

Γενική Συζήτηση γύρω από το καινούργιο ελληνικό Football Manager 2014...
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Απαγορεύονται ρητά από κάθε μέλος:

1. Γραφή Greeklish και κεφαλαίων χαρακτήρων
2. Χρήση ξένης γλώσσας
3. Διαφημίσεις άλλων site χωρίς την απαραίτητη εξουσιοδότηση
4. Υβριστικό, θρησκευτικό και πολιτικό περιεχόμενο
5. Ανάρτηση μη εξουσιοδοτημένου υλικού στις λήψεις
6. To σπαμάρισμα και το τρολάρισμα θα τιμωρούνται αυστηρά

Football Manager 2014 Ελληνικό

Δημοσίευσηαπό mimis13 την Πέμ Αύγ 15, 2013 4:00 pm

Εικόνα

Βγήκα από τη θάλασσα όταν χτύπησε το κινητό και έτρεξα να απαντήσω στον Rob Graham-Barns, όταν μου έστειλε την επίσημη ανακοίνωση για το Football Manager 2014. Μάλιστα έπεσα, χτύπησα και είμαι με διάσειση στο νοσοκομείο. Ο Eπικεφαλής Φυσιοθεραπευτής μου είπε σε 2 μέρες θα είμαι καλά, στα ελληνικά μάλιστα.

Είναι πλέον πιο επίσημο από ποτέ. Το Football Manager 2014 θα είναι και στα ελληνικά. Αλλά δε σταμάτησαν εκεί. Σκέφτηκαν όλους τους χρήστες υπολογιστών φέτος, όχι μόνο τους mac και pc. Με την έναρξη της χρονιάς το 2013 βγήκε το steam για linux κι έτσι θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση το παιχνίδι και σε αυτήν την πλατφόρμα.

Βελτιωμένη Μηχανή Αγώνα

Στην τρισδιάστατη μηχανή αγώνα έγιναν εκτενείς βελτιώσεις, συμπεριλαμβανομένης και της τεχνιτής νοημοσύνης, βελτιωμένος φωτισμός και κινήσεις παιχτών, οι χαρακτήρες των παιχτών και οι εμφανίσεις τους είναι πιο ρεαλιστικές όπως και οι κινήσεις τους μέσα στο γήπεδο, αυτή η μεγάλη γκάμα από βελτιώσεις συνδυαζόμενη προσφέρει την καλύτερη εμφανισιακά και γρηγορότερη μηχανή αγώνα που έγινε ποτέ.

Αναμόρφωση Τακτικών

Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες στο spoiler και στο προφίλ μας στο facebook, οι τακτικές έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Έγινε μια αναμόρφωση σε όλο το μενού, προσθέτοντας πιο εκτενείς και πλούσιους ρόλους στους παίχτες, με περισσότερες στρατηγικές αγώνα για περισσότερες θέσεις μέσα στο χώρο, με περισσότερες οδηγίες ώστε να μπορείτε όταν παίζετε κόντρα σύστημα με αντίπαλο το παιχνίδι οι παίχτες σας να μπορούν πιο γρήγορα να τις αφομοιώσουν.

Ρεαλιστικότερες Μεταγραφές και Συμβόλαια

Γι άλλη μια φορά οι μεταγραφές και τα συμβόλαια αναδιαμορφώθηκαν. Αυτή τη φορά οι αντίπαλες ομάδες και οι προπονητές τους αποκτούν μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση στην απάντηση προσφοράς ή στη δημιουργία προσφοράς για μια μεταγραφή. Προστέθηκαν πιο ρεαλιστικές ρήτρες στα συμβόλαια, όπως για παράδειγμα το να αγοράσεις έναν παίχτη από μια ομάδα και να τον αφήσεις εκεί δανεικό και η επιλογή να προσφέρεις έναν συνδυασμό χρημάτων και έμψυχου δυναμικού με μορφή δανεισμού, όπως και νέες ακόμα ρήτρες όπως για παράδειγμα κόμιστρο για συμμετοχή στον πάγκο της ομάδας. Κορυφαίο είναι το παλιό σύστημα μεταγραφών μπορεί να γίνει με δύο τρόπους, το κλασικό και δοκιμασμένο στυλ και ένα νέο καινούριο ζωντανή σύστημα, παρεμφερές με αυτό που έχουμε συνηθίσει στο FM στις διαπραγματεύσεις συμβολαίων.

Πιο Φιλοσοφημένες Αντιδράσεις Διοικητικού Συμβουλίου

Οι διαπραγματεύσεις των συμβολαίων στο FM 14 είναι πιο ρεαλιστικές, αφού οι προπονητές και η διοικήσεις μπορούν να έχουν απαιτήσεις και βάζουν κάτω όλες τις βλέψεις τους για το σύλλογο, αμφότερα από τις συνεντεύξεις για την ανάληψη ηγεσίας και τις ανανεώσεις συμβολαίων. Επίσης οι προπονητές μπορούν να προσπαθήσουν να επαναδιαπραγματευτούν τα ποσά για μεταγραφές και μισθούς σαν επιβράβευση όντας πιστοί στο σύλλογο, όταν κι εφόσον έρθει πρόταση από άλλο σύλλογο σαν μέσο πειθούς για την παραμονή τους.

Βελτιωμένες Αντιδράσεις με Παίχτες, Προσωπικό και Μέσα Ενημέρωσης

Στο καινούριο FM 14, οι αντιδράσεις μεταξύ παιχτών-προπονητών, των αντιπάλων τους και των μέσων ενημέρωσης είναι καλύτερες. Φερ' ειπείν μέλη από το προπονητικό προσωπικό μπορούν να προτείνουν ανατροφοδοτήσεις για το πως αποδίδουν οι ρεζέρβες και οι νέοι της ομάδας. Επιπλέον οι προπονητές μπορούν να ζητήσουν από τους παίχτες-κλειδιά της ομάδας να μιλήσουν με μέλη της ομάδας που είναι δυσαρεστημένα, ενώ οι συστάσεις στη συγκέντρωση της ομάδας στο φινάλε της σαιζόν επιτρέπουν στον προπονητή να σχολιάσει πως απέδωσαν και ποιες είναι οι προσδοκίες για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Σύστημα Νέων Ειδήσεων

Το σύστημα τροφοδότησης των νέων ειδήσεων άλλαξε τόσο ώστε οι προπονητές να έχουν να κάνουν με περισσότερα ζητήματα που αφορούν το σύλλογο, απ ευθείας από το κουτί εισερχομένων. Επιπροσθέτως, τα νέα κατανέμονται ανά χρώματα, ανάλογα την κατηγορία τους και περιέχουν περισσότερες λεπτομέρειες όπως για παράδειγμα οι αναφορές των scouter εμφανίζονται σαν μεμονωμένο ειδησεογραφικό αντικείμενο με τίτλο στο πάνω μέρος αναφορά σε όλους τους παίχτες που έχουν μπει στη λίστα τους και την ικανότητα να τον προσθέσεις στη λίστα με ονόματα που κοιτάς ή να κάνεις πρόταση για κάθε έναν από αυτούς.

Πλουσιότερο Μενού Διεπαφής

Ποικίλες αλλαγές έγιναν στο μενού διεπαφής χρήστη. Περιοχές-κλειδιά έχουν ανασχεδιαστεί συμπεριλαμβανομένης της σελίδας επισκόπησης της προπόνησης, το κέντρο μεταγραφών και η αρχική σελίδα των ειδήσεων, ενώ εκτενείς αλλαγές έχουν γίνει μέσα από το μενού χρήστη του παιχνιδιού. Η ποδοσφαιρική διάλεκτος πλέον είναι μέσα στο παιχνίδι, αφαιρώντας δύσκολους ορισμούς, φέρνοντας το παιχνίδι πιο κοντά στην πραγματική ποδοσφαιρική γλώσσα.

Εξέλιξη στο FM Classic

Οι προπονητές μπορούν πλέον να επιλέξουν περισσότερες από τρεις διαθέσιμες χώρες για ανάληψη καθηκόντων στις ομάδες τους για μια πιο θεμελιώδη εμπειρία. Στο FAST PLAY μενού του παιχνιδιού πλέον συμπεριλαμβάνεται η Τελευταία Μέρα Διορίας Μεταγραφών, ένας μενού για το πλάνο αγώνα και νέα αντικείμενα για ξεκλείδωμα. Κορυφαίο νέο για το FM Classic είναι η δυνατότητα μεταφοράς του save στο handheld σας.

Περισσότερα θα ανακοινωθούν τις προσεχείς ημέρες.

Spoiler:
Εικόνα

Για να γίνεις ο καλύτερος προπονητής στον κόσμο δε χρειάζεσαι μεταγραφές. Αλλά πλάνο...
- Δημήτριος Μηλόπουλος
Άβαταρ μέλους
mimis13
Πολέμαρχος Batman

Favoured Personnel: Τα Μικρούλικα!!!
Manager Of: Liverpool FC
Preferred Formation: 3-1-4-2

Re: 1η του FM 2014

Δημοσίευσηαπό Pyrforos την Παρ Αύγ 16, 2013 9:33 am

Μάλιστα, άντε να δούμε τι θα δούμε. Το κεφάλι εντάξει ρε; :P
Άβαταρ μέλους
Pyrforos
Global Moderator

Preferred Formation: 4-1-2-2-1

Δημοσίευσηαπό charane την Παρ Αύγ 16, 2013 11:28 am

Πολλές αλλαγές !
Αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο όμως, είναι να λειτουργούν και σωστά.
Και κυρίως να δούμε την Match Engine, μην έχει πάλι τα περυσινά Fails.
Kαι μετά patch να διορθωθούν, και αμέσως hot patch για να διορθωθεί το πρώτο.
ΙΔΩΜΕΝ ! Η ΝΕΚΡΟΨΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ !
`
'Οσον αφορά τα Ελληνικά, δεν ενθουσιάζομαι de facto. Aς δούμε πρώτα αν αποδώσουν σωστά την μετάφραση, αναθέτοντάς την σε κανένα Καλό Μεταφραστή + Ποδοσφαιρόφιλο για να ξέρει από ποδοσφαιρικούς όρους και να βγαίνει νόημα.
Αλλιώς αν το κάνουν με κανένα μεταφραστή του Google που μεταφράζει μία-μία λέξη κυριολεκτικά, θα γίνει μπέρδεγουεϊ !
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ !
`
Pyrforos έγραψε: Το κεφάλι εντάξει ρε;

Σαν κρανίο αποκλείεται να έπαθε τίποτα, γιατί είναι ποντιακό !
Μόνο ο εγκέφαλος που έπαθε διάσειση. Αλλά και εκεί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.....
Spoiler:

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ BOSS !!! ζαλαδας
ΕικόναΜοιράσου τη γνώση !

Θέματά μου στο Section "FM Μαθήματα Για Αρχάριους" : http://football-manager.gr/forums/viewforum.php?f=491 link
Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Favoured Personnel: Τα φιλαράκια στην Ομάδα μου CHARANEΚΔΟΤΑ στο fb

Δημοσίευσηαπό patrokloscy την Παρ Αύγ 16, 2013 1:01 pm

Μίμη εσύ που έχεις τα κονέ ρώτα αν θα έχει  και το Κυπριακό πρωτάθλημα!
Άβαταρ μέλους
patrokloscy
Top Star Player

Favoured Personnel: Mimis
Manager Of: Omonoia Nicosia
Preferred Formation: 4-5-1

Δημοσίευσηαπό delije7 την Κυρ Αύγ 18, 2013 2:11 pm

Μίμαρε άσε τις μ@λ@κίες και πες μας κατεθείαν είναι ωραία η beta;;; :)  delije
R.I.P. Killah P
Συνεχώς ο μικρός Αλέξης μου θυμίζει πως... η ελευθερία του λόγου ακριβά κοστίζει!
Εικόνα
Fly our flag, we teach them fear
Capture them, the end is near
Firing guns they shell burn
Surrender or fight there's no return
Under Jolly Roger

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
delije7
Global Moderator

Favoured Personnel: Νικόλας Αλέφαντος, charane (The Wonderful Wizard of FM), Τα Μικρούλικα (όλο το stuff)
Manager Of: St. Pauli, Αστέρας Εξ.
Preferred Formation: 3-5-2

Δημοσίευσηαπό mimis13 την Κυρ Αύγ 18, 2013 7:32 pm

απαίσια είναι η μπέτα... από βδομάδα θα ξέρω περισσότερα... :P α και για να είμαι ειλικρινής το ποτέ δεν ήμουν "ψιλο" σαλεμένος... βάλε χοντρό και είσαι μέσα. μου ήρθαν πολλά e-mail και την ψάχνω να κάνουμε retail σαν site... θα δείξει...
Εικόνα

Για να γίνεις ο καλύτερος προπονητής στον κόσμο δε χρειάζεσαι μεταγραφές. Αλλά πλάνο...
- Δημήτριος Μηλόπουλος
Άβαταρ μέλους
mimis13
Πολέμαρχος Batman

Δημοσίευσηαπό cjs την Δευτ Αύγ 19, 2013 7:45 pm

mimis13 έγραψε:απαίσια είναι η μπέτα... από βδομάδα θα ξέρω περισσότερα... :P α και για να είμαι ειλικρινής το ποτέ δεν ήμουν "ψιλο" σαλεμένος... βάλε χοντρό και είσαι μέσα. μου ήρθαν πολλά e-mail και την ψάχνω να κάνουμε retail σαν site... θα δείξει...

τετοια θελω ν'ακουω :)
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
Spoiler:

Σσσσσσς , μιλαει ο Κεβ

Spoiler:

Steam account

Spoiler:

Λευτεριά στο ΜπιζοιντερΝτινΚαπιτανο ,και στα υπόλοιπα προφίλ που θα κάνει
Άβαταρ μέλους
cjs
Talented Manager

Favoured Personnel: djibril cisse , Alessandro Del piero ,Stevie G , και ολο το staff
Manager Of: Septemvri Sofia
Preferred Formation: 4-2-3-1 , 2-3-2-2-1

Δημοσίευσηαπό delije7 την Δευτ Αύγ 19, 2013 10:24 pm

mimis13 έγραψε:απαίσια είναι η μπέτα... από βδομάδα θα ξέρω περισσότερα... :P α και για να είμαι ειλικρινής το ποτέ δεν ήμουν "ψιλο" σαλεμένος... βάλε χοντρό και είσαι μέσα. μου ήρθαν πολλά e-mail και την ψάχνω να κάνουμε retail σαν site... θα δείξει...

Μπράβο ρε Μίμη! Αναμένουμε!

ΥΓ. Να ρωτήσω ρε μάγκες, το ΦΜ14 θα βγεί και για κονσόλες εκτός απο pc's;
R.I.P. Killah P
Συνεχώς ο μικρός Αλέξης μου θυμίζει πως... η ελευθερία του λόγου ακριβά κοστίζει!
Εικόνα
Fly our flag, we teach them fear
Capture them, the end is near
Firing guns they shell burn
Surrender or fight there's no return
Under Jolly Roger

Spoiler:
Άβαταρ μέλους
delije7
Global Moderator

Favoured Personnel: Νικόλας Αλέφαντος, charane (The Wonderful Wizard of FM), Τα Μικρούλικα (όλο το stuff)
Manager Of: St. Pauli, Αστέρας Εξ.
Preferred Formation: 3-5-2

Δημοσίευσηαπό mimis13 την Δευτ Αύγ 19, 2013 11:34 pm

delije7 έγραψε:Μπράβο ρε Μίμη! Αναμένουμε!
ΥΓ. Να ρωτήσω ρε μάγκες, το ΦΜ14 θα βγεί και για κονσόλες εκτός απο pc's;

όχι δε θα βγει. απλά το φτιάχνουνε και για linux. όχι άλλες πλατφόρμες...
Εικόνα

- Δημήτριος Μηλόπουλος
Άβαταρ μέλους
mimis13
Πολέμαρχος Batman

Δημοσίευσηαπό andreastheofanous την Δευτ Αύγ 26, 2013 12:54 pm

patrokloscy έγραψε:Μίμη εσύ που έχεις τα κονέ ρώτα αν θα έχει  και το Κυπριακό πρωτάθλημα!

Από την στιγμή που μπορούμε να το προσθέσουμε από τον εντιτορ δεν νομίζω να τα προσθέσουν οι ίδιοι!
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreastheofanous
Top Star Player

Favoured Personnel: Paolo Di Canio,Curva Nord
Manager Of: SS LAZIO
Preferred Formation: V

Δημοσίευσηαπό mimis13 την Τρί Αύγ 27, 2013 2:05 pm

είχαν πει θα προστεθούν πρωταθλήματα αλλά δεν είπαν ποτέ για playable. και όπως είπε και ο andreastheofanous μέσα από το editor τα κάνετε εσείς Playable και είναι το ίδιο πράγμα.
Εικόνα

- Δημήτριος Μηλόπουλος
Άβαταρ μέλους
mimis13
Πολέμαρχος Batman

Δημοσίευσηαπό cjs την Παρ Αύγ 30, 2013 11:29 pm

Νέο video blog για το fm2014 (το δεύτερο αν δε κάνω λάθος)

Μας δίνει πληροφορίες για την οθόνη των νέων (news) ή αλλιώς inbox
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
Spoiler:

Σσσσσσς , μιλαει ο Κεβ

Spoiler:

Steam account

Spoiler:

Λευτεριά στο ΜπιζοιντερΝτινΚαπιτανο ,και στα υπόλοιπα προφίλ που θα κάνει
Άβαταρ μέλους
cjs
Talented Manager

Favoured Personnel: djibril cisse , Alessandro Del piero ,Stevie G , και ολο το staff
Manager Of: Septemvri Sofia
Preferred Formation: 4-2-3-1 , 2-3-2-2-1

Δημοσίευσηαπό charane την Τετ Σεπ 04, 2013 3:20 pm

Ακολουθεί(στο Σπόϊλερ) Δελτίο Τύπου της Zegetron, αντιπροσωπείας της SEGA στη χώρα μας, σχετικά με την ανακοίνωση του Football Manager 2014. Ο νέος τίτλος της επιτυχημένης σειράς θα διαθέτει πάνω από 1.000 βελτιώσεις και αλλαγές, ενώ θα είναι και πλήρως μεταφρασμένος στα Ελληνικά :
`
Spoiler:
ΕικόναΜοιράσου τη γνώση !

Θέματά μου στο Section "FM Μαθήματα Για Αρχάριους" : http://football-manager.gr/forums/viewforum.php?f=491 link
Άβαταρ μέλους
charane
World Class Manager

Favoured Personnel: Τα φιλαράκια στην Ομάδα μου CHARANEΚΔΟΤΑ στο fb

Re: Football Manager 2014 Ελληνικό

Δημοσίευσηαπό mimis13 την Σάβ Σεπ 07, 2013 4:35 pm

το πρώτο ποστ εμπλουτίστηκε με τα νέα του FM!!!!

θα προστεθούν κι άλλο τις προσεχείς ημέρες...
Εικόνα

- Δημήτριος Μηλόπουλος
Άβαταρ μέλους
mimis13
Πολέμαρχος Batman

Re: Football Manager 2014 Ελληνικό

Δημοσίευσηαπό spanoulhs την Σάβ Σεπ 07, 2013 11:35 pm

ξερουμε ημερομηνια κυκλοφοριας?
Άβαταρ μέλους
spanoulhs